Jak jsem k „trojkové“ Laguně přišel…

Bylo nebylo, dávno nedávno… Spíše tedy nedávno jsem pořídil od Aleše jeho dvojkovou Lagunu, Chantal. Je to skvělý vůz, motor si přede stále jako kotě, jen ji čeká nějaká ta karosařina. Nicméně, jednoho dne mi Aleš napsal, jestli bych nechtěl jeho Lagunu III, resp. Initiale Paris jeho ženy. Inu, z počátku jsem velmi váhal, říkal jsem si, proč? Mám auto pár měsíců, je dobré, jezdí a líbí se mi.

To trvalo ovšem jen do prohlédnutí fotografií vozu. První mi dorazila fotografie na 18″ discích Celsium?… Takový majestátní vůz jsem ještě neviděl. Sice jsem nakonec vůz koupil se 17″ disky, ale nejspíše ona větší kola mě dostala. Opravdu čirá krása.

Majestátní pohled

„Initialka“, jak se vozu přezdívá, je auto opravdu v plné palbě. Chybí leda šíbr, ale to je dobře. Čalounění střechy je o něco masivnější, mechanismus se musí někam vejít, takže se poté do auta nevejdu. Samozřejmostí je i audio systém Cabasse s DVD navigací Carminat od Xanavi. Nicméně to je i jedna z potíží. Systém je to skvělý, vcelku rychlý, spolehlivý, i přehledný, zvuk je velmi dobrý. Bohužel je tu jedno opravdu velké mínus, mapové podklady. Nejnovější jsou z roku 2013, což je 5 let zpátky. Řekněme, že jezdit podle takových map není úplně ono.

Z toho důvodu velmi vážně uvažuji nad přestavbou na systém R-Link nebo Tominat, samozřejmě v kombinaci s BOSE systémem a subwooferem. Sice nebude přestavba úplně jednoduchá, jsem ochoten ji podstoupit, obzvlášť, jestli by se mi podařilo sehnat systém R-Link, to je důstojný nástupce systému Carminat DVD, což se o Tominatu říci nedá.

R-Link je postavený na systému Android, podporuje dokonce i Android Auto a má velmi pěkné rozhraní. Velkým plusem je i dotykový displej. U Laguny je navíc na lepším místě než v případě Megane III., alespoň z pohledu dotyku. Obrovské plus je taktéž možnost připojit USB flash disk. Tím bych však o multimediálním systému skončil.

Jednou z věcí, která mě trápí, je křídlo. Sice to není už takový barový pultík, jako u Chantal, ale i tak chci koupit nové páté dveře bez křídla. Sehnat však takový díl bude oříšek především kvůli barvě. Na druhou stranu je barva opravdu moc hezká.

Nyní jsem si uvědomil, že ve výbavě ještě něco chybí. 4Control. Sice to není „must have“ výbava, ale velmi by se mi ten systém líbil. Jízdní zážitky musí být opravdu zajímavé. Ovšem nevím, jestli chci mít auto o něco tužší, s instalací systému by proběhla i výměna tlumičů a pružin, nebo jestli chci mít auto pohodlné jako je nyní. Osobně mi vyhovuje ta pohodlnost, kterou auto disponuje nyní, musím si to ještě promyslet.

Takovou drobností na konec je výměna volantu. Nyní mám béžový volant, ale více se mi líbí ten, který se původně dával do GT. Mám však béžový interiér, takže netuším, jak tam bude černý volant pasovat. Pokud sedět nebude, jsem odhodlán barvu volantu změnit.

Aktuální seznam toho, co chci dodělat nebo dokoupit je následující (může být upraven):

  • Volant z GT
  • R-Link / Tominat (Když už)
  • BOSE
  • 4Control (Nakonec jsem se rozhodl upřednostnit pohodlí)
  • Gumové koberečky
  • Zimní 16″ kola
  • Neohmatané páčky pod volantem

Nyní se přesunu k motoru, ten je perfektní. Má výkon 127 kW a točivý moment je 380 Nm. Co k tomu víc říct? Jede skvěle, táhne opravdu pěkně, nemá ani nijak výraznou „turbodíru“ a hlavně ta spolehlivost. Převodovkou je klasická PK4, která je evolucí PK6. Zvýšila se odolnost a životnost skříně, i samotné řazení je o něco přesnější.

Byť by se mi líbilo mít automatickou převodovku, nemůžu si na manuál stěžovat, snad jen ta spojka je o něco ostřejší než by se mi líbilo. To je však o zvyku. A někdy v budoucnu si třeba Lagunu s automatem pořídím… Aleši? 😀

Zde už sedím za volantem já

To by bylo takové kratší shrnutí tohoto vozu, je zkrátka skvělý. Ale přesto mu něco chybí, něco co měla Chantal. Takový ten pocit, když máte Tamagoči a ono žije, díky vám. To se u Laguny III stát nemůže, ta je navržená velmi bytelně. Zkrátka je pokrok v technologiích výroby opravdu velmi znatelný. Každopádně velký dík patří i Alešovi, který se o vůz příkladně staral a já se budu snažit v péči pokračovat.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..